Menu Zamknij

Od stacji Osowiec wszystko się zaczęło

Dziś opowiem o początku mojej przygody z modelarstwem kartonowym.

W trakcie podróży służbowej jadąc bocznymi drogami zwróciłem uwagę na opuszczony budynek stacji kolejowej w Osowcu Śląskim. Obiekt nie był ogrodzony więc pozwoliłem sobie na zrobienie kilku fotografii. Budynek jest blisko drogi krajowej otoczony lasem jeszcze bez zamurowanych okien.

To był początek do powstania małej inwentaryzacji następnie projektu i ostatecznie modelu kartonowego.

W trakcie kolejnych wyjazdów zawsze starałem się przejechać obok „mojej stacji” a efektami były dokładniejsze pomiary, znajdowanie nowych szczegółów. Część brakujących już elementów jak schody, drewniane ściany szaletów czy balustrady szukałem w budynkach bliźniaczych.

Opis i usytuowanie

Stacja w Osowcu Śląskim położona jest na linii kolejowej 301 na trasie Opole Główne -Namysłów i przy drodze krajowej nr 45.  Mieszczą się tam zabudowania dawnego dworca kolejowego z częścią magazynową i szaletami.

Nazwa Osowiec Śląski
Nazwa stacji na budynku głównym

Stan obecny

Obecnie budynek podupadł i został zabezpieczony przed dalszym wandalizmem poprzez zamurowanie okien i drzwi. Linia kolejowa jest czynna i obsługuje ją jednostka spalinowa.

Ze względu na niszczejące zabudowania i różne informacje w prasie o likwidowaniu i rozbiórkach starych budynków kolejowych postanowiłem wykonać małą inwentaryzację budynku w Osowcu.

Budynek w 2018 r został pomierzony po obrysach zewnętrznych i częściowo sfotografowany by uchwycić jak najwięcej pozostałych szczegółów, był to stan jeszcze przed zabezpieczeniem otworów okien i drzwi.

Podpiwniczenie budynku jest już zasypane ziemią, ale nadal widać zarys świetlików na powierzchni gruntu.

Model budynku dworca zbudowany jest z tektury o grubości 1,0 mm i został zaprojektowany jako bryła na jednej wspólnej podstawie. Obecnie rozdzieliłem budynki jako samodzielne 3 części z dodatkowymi szaletami i dokładanym peronem. Część nieistniejących elementów wzorowana jest na zdjęciach archiwalnych odnalezionych w sieci. Elementy, których już niema takie jak oryginalne drzwi, rampa, ściana drewniana szaletu są odtworzone na podstawie istniejących obiektów na stacjach bliźniaczych.

Model w skali 1/160. Osowiec Śląski od strony podjazdu.
Budynek stacji w skali 1/160 wraz z szaletami od strony podjazdu.

Z pewnością był to typowy projekt budynku stacji w tym okresie na śląsku stąd liczna zabudowa bliźniaczo podobna. Budynki te są często zamienione tylko stronami lub mają przybudówkę tak jak w miejscowościach Jełowa, Tułowice Niemodlińskie, Kotórz Mały, Jastrzębie Śląskie.

Model stacji kolejowej
Model stacji Osowiec od strony peronu

Budynek tej stacji przede wszystkim jest typowym projektem dla tamtego okresu więc pozwoliłem sobie na stworzenie wersji otynkowanej na gładko. Uznałem, że ta wersja modelu będzie nosić nazwę „stacja kolejowa” ponieważ jest tylko wzorowana na bryle budynku. Budynki są obecnie projektowane w skali 1:160, czyli potocznie w skali modelarskiej N, ale plany zakładają też przejście do skali 1:87 i 1:120.

Model powstał z pasji i miłości do kolejnictwa. Chcę stworzyć serię modeli budynków i infrastruktury kolejowej wzorowanej na istniejących obiektach w naszym kraju. Dlatego, że mają to być modele w małych seriach wydaje się , że będą alternatywą dla wieloseryjnych projektów z tworzywa sztucznego. Budynki są do samodzielnego złożenia i pomalowania.